Lata dwudzieste w USA
#1
Akcja naszej gry rozpoczyna się w latach 1926-1927. Nie minęło jeszcze dziesięć lat od zakończenia I Wojny Światowej. Jej koszmar przyniósł olbrzymie zmiany we wszystkich dziedzinach życia. Ludzie chcą żyć i bawić się, jeszcze nie wiedzą, że niedługo nadejdą czasy Wielkiego Kryzysu. Ten okres w historii niewątpliwie ma swój nieodparty urok, niepowtarzalny, ulotny klimat i nastrój. Następuje wielka przemiana obyczajowa, szybko zmienia się moda, popularność zyskują nowe gatunki muzyczne, w tym jazz (oprócz jazzu w okresie lat 20. królował ragetime i blues), szaleńczo rozwijały się wielkie miasta, przemysł i technologie, nastąpiła emancypacja kobiet, a na tle tego wszystkiego rozgrywał się eksperyment z prohibicją i przejście zorganizowanej przestępczości na poziom wcześniej nieznany. W 1920 r. kobiety otrzymują prawa wyborcze już na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Jednak nadal istnieje podział na białych i kolorowych. Olbrzymi wpływ na życie ma prohibicja zmuszając do zejścia do podziemia legalnie do tej pory działające bary i lokale rozrywkowe. To wtedy pojawia się typ gangstera gentelmana. To czasy wielkich gwiazd kina: Charliego Chaplina, Rudolfa Valentiono, Grety Garbo. W latach 20. powstają pierwsze wyspecjalizowane czasopisma. W 1923 r. założony zostaje magazyn "Time", który ma o tyle szczególne miejsce w dziejach prasy, że dał początek podobnym czasopismom informacyjno-politycznym na całym świecie. Drugim, równie ważnym środkiem przekazu stało się w latach 20. radio. Już za 10 dolarów możesz kupić radioodbiornik, nic więc dziwnego, że pojawia się on w wielu domach.

To w tym okresie powstają słynne amerykańskie drapacze chmur w stylu art deco - z Emipire State Building na czele. To także okres świetności samolotów. Powstają pierwsze regularne linie lotnicze przewozu pasażerów i towarów. Jednak nadal bardzo ważną rolę odgrywają połączenia kolejowe. Dzięki rozwojowi motoryzacji w tym okresie zmieniło się życie w Ameryce. Nastąpiła zmiana w mentalności społeczeństwa amerykańskiego. Samochód spowodował, że pokonywanie dosyć znacznych odległości stało sie rutyną dnia codziennego. Dotyczyło to dojazdów do pracy jak również odpoczynku. Ludzie zaczęli systematycznie podróżować. Ta zmiana spowodowała gwałtowny rozwój dróg, mostów, przejazdów i ulic szczególnie w miastach. Momentem przełomowym było pojawienie się na rynku przebojowego samochodu firmy Hudson-Essex , który w krótkim czasie zdobył rynek a Ford od 1922 r. produkował swoje samochody masowo co znacząco obniżyło ich cenę. Rok 1925 to przełom w dziedzinie fotografii. Do tej pory robienie zdjęć było domenom specjalistów, lecz gdy Oskar Barnack skonstruował i udoskonalił aparat małoobrazkowy, produkowany potem przez firmę Laica, fotografowanie stało się pasją wielu (nie tylko bogatych) ludzi 20. dziesięciolecia.
W początkach lat 20. nowatorski i odważny kanon mody zapoczątkowany przez Coco Chanel, po raz pierwszy pozwolił kobietom odkryć nogi. Popularne stały się "małe czarne" - krótkie, proste i dopasowane sukienki z czarnej krepy o długich rękawach i wycięciu przy szyi. Wersja wieczorowa "małej czarnej" uszyta z jedwabiu lub szyfonu to krótsze rękawy i większy dekolt. Popularne stał się bardzo krótkie fryzury - "na chłopczycę". Królowały proste kroje i kapelusiki w kształcie hełmu. Przyszła moda na wapmy; kobiety tajemnicze i nieprzystępne. W późnych latach dwudziestych sukienki znacznie się wydłużyły i zaczęły być mniej obcisłe, szczególnie w okolicach biustu. Swobodnie opadały z ramion, a nieodłącznym elementem stały się rękawiczki. Modne były jasne, pastelowe materiały, często sprowadzane z zagranicy. Makijaż przestał być tak wyrazisty jak kilka lat wcześniej. Stroje wieczorowe szyto ze zwiewnych i połyskujących materiałów, które miały uwydatniać ruchy w czasie tańca. Mowa tutaj o koralikach, piórach, brylantach, plisach i frędzlach, które poruszały się w rytm muzyki i kroków. Całość dopełniały długie sznury pereł oraz torebki. Często używanym akcesorium, były długie cygarniczki, gdyż kobiety w tamtej epoce zaczęły publicznie palić. Na co dzień kobiety zaczęły nosić kardigany i długie swetry zwane tunikami. Taki strój zakładały zazwyczaj podczas uprawiania sportów i jako elegancki strój wakacyjny. Kobiety pracowały też zawodowo. W latach 20. XX wieku, gdy ubiory odsłaniały coraz więcej ciała, zaczęła być modna opalenizna. Gdy prawdziwa była nieosiągalna, korzystano z lamp opalających, ciemnych pończoch i pudrów. Niegdyś alabastrowa cera oznaczała życie bez konieczności pracy poza domem, a teraz oznaczała pracę w biurze lub hali fabrycznej. Bardzo ważnym atrybutem plażowicza była parasolka, która zapewniała ochronę przed słońcem i wiatrem, ale także była stylowym dodatkiem. W tamtym czasie bardzo często wybierano parasolki pokryte materiałem w odważne wzory, jedwabiem lub popularnym sztucznym jedwabiem. Modne były również parasolki wykonane z lakierowanego papieru i zdobione egzotycznymi wzorami.
Rewolucyjne podejście do mody odnosiło się także do mężczyzn, którzy czując wolność i swobodę, chcieli dać temu wyraz w postaci nieformalnych i nieco luźniejszych ubrań. Trzyczęściowe garnitury smokingowe, czarne oksfordy z szerokimi nogawkami, pasiaste jasne marynarki, oryginalne skarpetki, czy słomkowe kapelusze, to tylko nieliczne z symboli, jakie kojarzone są z męską modą tych lat.

Nowy Jork... Na ulicach jest duży ruch, jeżdżą coraz powszechniejsze samochody, ludzie spieszą do swoich spraw. Okazałe gmachy mieszczące biura, sklepy i banki tętnią życiem – tak wygląda to miejsce za dnia, jednak nocą... Miasto występku i władzy... W barach i kawiarniach rozbrzmiewa modny jazz, na parkiecie tańczą eleganckie damy z szykownymi gentlemanami, do filiżanek nalewa się nielegalny alkohol spod lady, a nad sprawnym działaniem całego mechanizmu czuwają ubrani w najlepsze garnitury gangsterzy. Tak mniej więcej można by opisać Nowy Jork okresu prohibicji. Przed wprowadzeniem prohibicji istniały gangi, jednak były to głównie gangi etniczne (włoskie, irlandzkie czy żydowskie) a ich panowanie ograniczało się do określonych, niewielkich dzielnic. Zakaz legalnej sprzedaży alkoholu zmienił wszystko, gangi zajęły się przemytem, produkcją i dystrybucją alkoholu współpracując ze sobą oraz właścicielami lokali sprzedających nielegalnie alkohol, walcząc ze wspólnym wrogiem - policją.
"Pożądał jej, to wszystko, ale kiedy umarła, uznał, że przecież jest wiele innych kobiet, o czystszej krwi, bardziej jego wartych..."
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości