Bank Gringotta
#1
Bank Gringotta (ang. Gringotts Wizarding Bank) — jedyny znany bank w świecie czarodziejów. Pieczę nad nim sprawują gobliny, jedne z najsprytniejszych istot magicznych. Został założony przez Gringotta w 1474 roku. Jego główne biura znajdują się na ulicy Pokątnej w Londynie. Oprócz przechowywania pieniędzy i kosztowności czarodziejów i czarownic, można tam wymienić mugolskie pieniądze na złote galeony lub srebrne sykle albo brązowe knuty, które stanowiły środek płatniczy w świecie czarodziejów. Waluty wymieniane przez mugoli później wracają do obiegu w ich świecie.  
Mottem banku jest „Fortius Quo Fidelius”, łaciński zwrot, który oznacza „Siła poprzez lojalność
Skrytki klientów znajdują się w kryptach pod bankiem. Niektóre można otworzyć za pomocą klucza, niektóre jest w stanie otworzyć tylko goblin. Najgłębiej znajdują się skarbce najstarsze i najlepiej chronione. Przejścia do nich strzeżegł kiedyś smok. Dostać się do nich można przejeżdżając przez Wodospad Złodzieja.
Jeśli skrytkę spróbuje otworzyć ktoś inny niż goblin, zostanie wciągnięty do środka skarbca. Gobliny sprawdzają je co dziesięć lat i usuwają ewentualne ciała. Używają również próbników tożsamości podczas wpłacania i wypłacania pieniędzy.
Ponadto niektóre skrytki są chronione przez Wodospad Złodzieja, który wykrywa i usuwa wszelkie zaklęcia i przebieranki. Jeśli takowe wykryje, wszczyna alarm. Kiedyś skrytek pilnował także smok – ślepy spiżobrzuch ukraiński. Można było przejść obok niego używając Brzękadeł. Smok został uwolniony  przez Harry'egoRona i Hermionę, którzy następnie wydostali się z banku na jego grzbiecie.
Podczas gdy w samej placówce Gringotcie większość pracowników to gobliny (jak m.in. GryfekBogrod i Ragnarok), wiadomo, że bank zatrudnia również ludzi, np. jako jako łamaczy zaklęć .


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości